جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 24385
  تاریخ انتشار : 26 اسفند 1391 14:37
  تعداد بازدید : 649

  در گفتگو با نماينده مجلس مطرح شد

  علت گرانی مسکن چیست؟

  رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، میزان نرخ تورم، ساخت مسکن مهر در خارج از شهرها، عدم توجه به احیای بافت های فرسوده و نبود تعادل میان عرضه و تقاضا را از جمله دلایل افزایش میزان اجاره و بها و قیمت خرید مسکن برشمرد.

  4 ارديبهشت 1391

  محمدحسین مقیمی با بیان اینکه اجاره بها و قیمت مسکن تابع مسائل اقتصادی کشور است، بیان کرد: بر این اساس قیمت مسکن متاثر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی که البته کمی با واقعیت تفاوت دارد است؛ اما با توجه به همین آمار افزایش قیمت مسکن مقداری طبیعی است.

  نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، افزود: تا زمانی که تعادل میان عرضه و تقاضا در یک منطقه برقرار نشود و تقاضا بیش از عرضه باشد این وضعیت ادامه خواهد داشت. وی در رابطه با تاثیر مسکن مهر بر کاهش قیمت مسکن، گفت: مسکن مهر در تهران عموما در خارج از شهر ساخته می‌شود و کسانی که محل کارشان در تهران است ترجیح می‌دهند در داخل شهر خانه تهیه کنند و به سمت اجاره در داخل شهر می‌روند، بنابراین طبیعی است که تقاضا برای این منازل بیشتر باشد.

   

  نداشتن توجه به احیای بافت‌های فرسوده برابر است با افزایش اجاره بها

  عضو فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، یادآور شد: از سوی دیگر توجهی که باید به بافت‌های فرسوده برای ایجاد تعادل در بازار مسکن می‌شد، نشده است و همین امر سبب شد که تقاضا برای اجاره مسکن در بافت‌های مرکزی افزایش یابد.

  مقیمی با بیان اینکه «تاکید همیشگی ما به وزارت راه و شهرسازی توجه بیشتر به احیای نوسازی بافت‌های فرسوده است و تسهیلاتی که ارایه می‌شود باید بیشتر در این بخش باشد»، تصریح کرد: البته شهرداری و شورای شهر نیز برای همکاری در این زمینه قول مساعد داده‌اند؛ زیرا در این صورت درصد بالایی از گرانی‌ها رفع خواهد شد و تا زمانی که ما این کار را انجام ندهیم همچنان گرانی مسکن را خواهیم داشت.

  به گفته نماینده مردم خمین در مجلس هشتم، برخی مواقع در اقتصاد ما نقدینگی سرگردان به یکی از بخش‌های اقتصادی روی می‌آورد که در حال حاضر این گونه استنباط می‌شود؛ درصد زیادی از این نقدینگی به سمت مسکن سوق پیدا کرده است.

   

  مشکلات اقتصادی را نباید به گردن یک صنف بیندازیم

  رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، همچنین درباره تاثیر دلالان و معاملات املاک بر نرخ مسکن و اجاره بها، گفت: آنان برای سود و نفع خود خواستار رونق بازار مسکن و اجاره هستند؛ چرا که به صورت درصدی کار می‌کنند و هر چه معاملات بیشتری در بنگاه‌های املاک صورت بگیرد به سود آنهاست. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی را نباید به گردن یک صنف بیندازیم.

  این عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم، ادامه داد: تا زمانی که نقدینگی سرگردان به سمت تولید نرود و تصمیم‌گیری تیم اقتصادی دولت، شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد در جهت حل مشکلات تولید نباشد این معضلات را داریم و نقدینگی به سمت بازار سکه و ارز می‌رود.

   

  به نقل از:

  www.sasha.ir

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28659695
اکنون :
43